آموزش های متروپل در اردبیل

متروپل

سازمان مدیریت صنعتی استان اردبیل در سال ۱۳۹۴ در پی عقد قرارداد با موسسه آموزشی – انتشاراتی متروپل ترکیه، به عنوان  نماینده انحصاری این موسسه در اردبیل شروع به فعالیت نموده است.

دوره های در حال برگزاری در این مرکز عبارتند از:

 • YÖS
 • TÖMER
 • SAT
 • ALES
 • YDS
تحصیل در ترکیه آزمون یوس و تومر
تحصیل در ترکیه آزمون یوس و تومر
تحصیل در ترکیه

هر آنچه که برای ادامه تحصیل در ترکیه باید بدانیم.  

نگاهی کوتاه به تحصیل در ترکیه

هزینۀ تحصیل در دانشگاه های دولتی جمهوری ترکیه  

 • مقطع کارشناسی:۳۰۰تا ۸۰۰ دلار در سال (زبان تدریس ترکی )-۵۰۰ تا ۱۸۰۰ دلار در سال (زبان تدریس  انگلیسی)
 • مقطع کارشناسی ارشد: ۳۰۰ تا ۶۰۰ دلار در سال (زبان تدریس ترکی )-۶۰۰ تا ۹۰۰ دلار در سال (زبان تدریس  انگلیسی)
 • مقطع دکتری:۵۰۰ تا ۸۰۰ دلار در سال (زبان تدریس  انگلیسی)
 • زبان تحصیل : ترکی-انگلیسی
 • مدت تحصیل دوره کارشناسی:   ۴ سال
 • مدت تحصیل دوره کارشناسی ارشد:   ۲ سال
 • مدت تحصیل دوره دکتری:  ۴ سال

همه ساله افزایش قابل توجهی در تعداد دانشجویان بین المللی متقاضی تحصیل در ترکیه وجود دارد. در سال ۲۰۲۰ حدود ۷۴۰۰۰ دانشجوی خارجی در دانشگاههای دولتی و خصوصی ترکیه مشغول به تحصیل هستند که نشانگر محبوبیت این کشور به عنوان یک مقصد آموزشی عالی در بین دانشجویان بین المللی می باشد. از دلایل و انگیزه های تحصیل در ترکیه برای دانشجویان بین المللی می توان به تحصیل با هزینه های نسبتا پایین همراه با کیفیت بالای آموزشی اشاره نمود. ضمن اینکه امکان اخذ بورسیه تحصیلی در کشور ترکیه نیز وجود دارد که هزینه اسکان و اقامت، شهریه، بیمه درمانی و هزینه های مسافرت دانشجوی بورسیه را پوشش می دهد.

از طرف دیگر امروزه ترکیه به یک مقصد گردشگری جذاب و پرطرفدار تبدیل شده ، به طوری که در سال ۲۰۲۰  با وجود محدودیت های کرونا حدود ۲۵ میلیون توریست از سراسر دنیا از این کشور دیدن کرده اند.

مزایای تحصیل در ترکیه

کشور ترکیه دارای تاریخی کهن است که در نقطه اتصال غرب و شرق پایه‌گذاری شده است و از موقعیت استراتژیک بسیار خوبی برخوردار است. کشور ترکیه که از سه طرف با دریا احاطه شده است، با داشتن گذرگاه‌های همچون چناق‌قلعه و تنگه بوسفور و غیره از اهمیت بیشتری برخوردار است و موقعیت مهمی برایش فراهم ساخته است.

کشور ترکیه که روابط خوبی با کشورهای غربی ایجاد کرده و نظام آن از سال ۱۹۲۳ به جمهوری تغییر یافته است، با اتخاذ سیستم اقتصادی لیبرالی، به کشوری پیشرفته و رو به رشد تبدیل شده است. در ترکیه گروه‌های قومی مختلفی با یکدیگر زندگی می‌کنند و دارای فرهنگی بسیار غنی است که به عنوان یکی از امن‌ترین کشورهای منطقه شناخته می شود و تحصیل در این کشور مزایای بسیار زیادی دارد. سیستم آموزشی دانشگاه‌ دارای سبکی مدرن است که به ترکیه اعتبار بین‌المللی بخشیده است. زبان آموزش در دانشگاه‌ها انگلیسی و ترکی است؛ و آموزش زبان برای هر دانشجوی پذیرفته‌شده ارائه می‌گردد و پس از کلاس‌های آماده‌سازی، انتقال به دپارتمان‌های دانشگاه صورت می‌گیرد.

استانداردهای آموزشی بالا در ترکیه

دانشگاه‌های ترکیه دارای اعتبار جهانی هستند که سطح آموزش‌های ارائه شده بالاتر از استاندارد جهانی بوده و دارای آموزش با کیفیت، اساتید موفق و سیستم آموزشی یکپارچه بین المللی است. با توجه به این مزایا، دانشجویان به راحتی می‌توانند از پله‌های ترقی بالا رفته و برای زندگی و حرفه خود آمادگی لازم را کسب نمایند.

مدارک معتبر بین‌المللی دانشگاه های ترکیه

مدارک تحصیلی دانشجویان بین المللی که در دانشگاه‌های ترکیه تحصیل می‌کنند، در بسیاری از کشورهای اروپایی، آمریکایی و سایر نقاط جهان معتبر می باشد. از آنجایی که ارزش مدرک تحصیلی هر دانشگاه متفاوت است، دانشجویان می‌بایست آیین‌نامه ارزش مدرک تحصیلی را پیش از ورود خود مطالعه نمایند تا از مزایای بعد از تحصیل بهتری بهره‌مند گردند.

پردیس‌های مدرن و مجهز دانشگاه های ترکیه

هر دو دانشگاه‌های دولتی و خصوصی  برای دانشجویان فرصت دسترسی آسان‌ به اطلاعات را فراهم می‌سازند و محیط آموزشی وسیع، راحت و مجهزی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند. دانشجویان می‌توانند با استفاده از آزمایشگاه‌، کتابخانه‌، انجمن‌های دانشجویی، فعالیت‌های هنری و فعالیت‌های دانشجویی دیگر، تحصیلات عالی خود را در مکانی مدرن  بگذرانند.

فرصت تحصیلی امن و مقرون به صرفه در ترکیه

علاوه بر اینکه  که ترکیه در مقایسه با کشورهای منطقه بسیار پیشرفته می باشد، از امنیت بالاتری نیز برخوردار می باشد. صرف نظر از زندگی فعال اجتماعی این کشور در مقایسه با همسایگانش، دانشجویان می‌توانند در شرایط مقرون به صرفه تر و اقتصادی‌تری در مقایسه با اروپا و آمریکا ادامه تحصیل نمایند.

مهمان‌نوازی و روابط دوستانه مردم ترکیه

جمعیت جوانان در ترکیه بسیار زیاد است و به دلیل پذیرش سریع خارجی‌ها و ارائه تمام امکانات موجود برای راحتی هرچه بیشتر آنها، به کشوری خاص تبدیل شده‌است. مهمان‌نوازی تُرک‌ها حتی در ادبیات جهان ذکر شده است، در عین حال صداقت و صمیمیت آنها به ویژه در بین جامعه دانشگاهی نیز همیشه در بالاترین سطح  قرار داشته است.

کیفیت و دسترسی آسان به امکانات اقامتی، تغذیه و حمل و نقل عمومی

امکانات رفاهی و اقامتی، تغذیه و حمل و نقل، یکی از اساسی‌ترین نیازهای دانشجویان است که در سیستم آموزش عالی ترکیه مد نظر قرار گرفته و بسیاری از دانشگاه‌ها به دانشجویان خارجی خدمات مشاوره‌ای ارائه می‌دهند تا آنها بتوانند هرچه سریع‌تر با زندگی در ترکیه سازگار گردند.هر دانشگاه دارای سالن‌های غذاخوری تمیز و با کیفیت است که در آنها غذاهایی با قیمت مناسب ارائه می گردد. دانشجویان می‌توانند در هر روز سه وعده غذایی در غذا خوری دانشگاه صرف نمایند و یا از سلف دانشگاه استفاده کنند.سیستم حمل و نقل عمومی نیز در کلان‌شهرها بسیار پیشرفته است.

دانشجویان می‌توانند از کارت‌های تخفیف برای حمل و نقل داخل شهری و امکانات حمل و نقل عمومی از جمله مترو، تراموا، اتوبوس، تاکسی شراکتی (کورسی) و سامانه اتوبوس‌های تندرو استفاده کنند و هزینه‌های حمل و نقل عمدتا بسیار ارزان می باشد.

هر دانشگاه چندین خوابگاه دارد که در فاصله کوتاهی از دانشگاه قرار دارد. که به دو صورت دولتی و خصوصی اداره می‌شوند. علاوه بر خوابگاه، اجاره­ی خانه از دیگر گزینه‌های موجود برای اقامت میباشد و دانشجویان می‌توانند در اطراف دانشگاه آپارتمان، اتاق و یا خانه اجاره کنند.

چند شاخص جهانی برای ترکیه:

 • در میان کشورهایی که با سرعت بالایی رو به پیشرفت هستند، رشداقتصاد ترکیه  پس از چین در رده دوم قرار دارد.
 • در میان کشورهای G-20 ،رتبه ترکیه از لحاظ اقتصاد و سیاست جهان به سرعت رو به افزایش است.
 • تعداد دانشگاه‌های بین‌المللی در کشور ترکیه از سال ۲۰۰۶ دو برابر شده است. این افزایش نشان‌ دهنده سرمایه‌گذاری گسترده دولت ترکیه بر روی جذب دانشجویان و محققان خارجی می باشد.
 • طبق آمار منتشر یافته، تعداد دانشجویان بین المللی که مشغول به تحصیل در ترکیه هستند در سال ۲۰۲۰ به ۷۴ هزار نفر رسیده است. مهمترین دلیل استقبال دانشجویان بهدانشگاه‌های ترکیه را می توان به شهریه‌های ارزان و کیفیت مناسب آموزش‌ در دانشگاه های ترکیه عنوان نمود.
 • بر اساس رتبه بندی برترین کشورهای جهان از نظرکیفیت زندگی در سال ۲۰۲۰ در سایت News & World Report، ترکیه در بین ۴۰ کشور دنیا قرار دارد.
 • براساس رتبه بندی جهانی سایت Universitas 21 در سال ۲۰۲۰ ترکیه در زمینه یکیفیت تحصیلات آموزش عالی  در بین ۴۰ کشور جهان قرار دارد.
 • سیستم آموزشی ترکیه کاملا منطبق بر استانداردهای سیستم آموزشی آمریکا می باشد.
 • در تمامی رشته ها برای دانشجویان ممتاز امکان اخذبورس تحصیلی توسط دانشگاه های آمریکایی و اروپایی وجود دارد.
 • در برخی از دانشگاه ها می توان از ترم دوم به بعد به صورت دانشجوی انتقالی به دانشگاه های آمریکاواردشد.

بهترین دانشگاه های ترکیه

دانشگاه های ترکیه

بیش از ۲۰۰ دانشگاه در ترکیه وجود دارد که اکثر آنها توسط دولت اداره می‌شوند. اکثر این موسسات تازه تاسیس می‌باشند. در اوایل سال ۱۹۷۰ تنها هشت موسسه دولتی وجود داشت و اولین دانشگاه خصوصی (دانشگاه بیلکنت) در سال ۱۹۸۴ تاسیس شد. دانشگاه بین‌المللی آنتالیا (AIU)، تازه تاسیس‌ترین دانشگاه ترکیه است که اولین سال تحصیلی خود را در سال ۱۳/۲۰۱۲ آغاز کرد و هدف آن جذب دانشجویان خارجی بوده است.

دانشگاه‌های دولتی و خصوصی در ترکیه پیرو توافق‌نامه بولونیا می باشند و دوره‌های تحصیلی خود را مطابق با اروپا یکسان‌سازی می‌کنند. بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه در برنامه آراسموس پلاس (Erasmus+) شرکت کرده‌اند؛ این برنامه از مبادلات دانشجویان بین‌الملل پشتیبانی می‌کند. در آخرین تغییرات سیستم رده بندی آموزش عالی کیو.اس(QS Higher Education System Strength Rankings)، سیستم آموزش عالی ترکیه در رده ۴۳ جهان قرار گرفت.

دانشگاه‌ها و دیگر موسسات آموزش عالی ترکیه به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند:

 • دانشگاه‌های دولتیاکثرا توسط دولت پایه‌گذاری شده‌اند و در نتیجه شهریه کمتری از دانشجویان دریافت می‌کنند. تحصیل در این دانشگاه‌ها  به زبان‌های ترکی، انگلیسی، آلمانی یا فرانسوی می باشد.
 • دانشگاه‌های خصوصیمعمولا شهریه بیشتری از دانشجویان دریافت میشود اما در سطح بین‌الملل فعالیت گسترده‌تری دارند و با صنعت همکاری‌های بیشتری دارند. زبان آموزشی در کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی اغلب انگلیسی می باشد.
 • دانشگاه آیدین استانبول و دانشگاه بیرونی ترکیه از جمله دانشگاه های خصوصی ترکیه هستند که در زمینه پزشکی نیز در سطح جهانی بسیار مطرح می باشند.

تمام دانشگاه‌های ترکیه تحت نظارت شورای آموزش عالی ترکیه (YOK) قراردارند. این امر تضمین می‌کند که تمام دانشگاه‎ها در سطح بین‌المللی و به تمام استانداردهای آموزشی پایبند هستند.

رنکینگ دانشگاه های ترکیه

۱۰ دانشگاه ترکیه، در رده‌بندی کیو.اس قرار دارند و ۴۵ دانشگاه ترکیه در رده‌بندی جهانی دانشگاه‌های کیو.اس ۲۰۱۹ جای گرفتند: EECA سایت رتبه‌بندی دانشگاه‌های برتر در ادغام اروپا و آسیای مرکزی می‌باشد. اکثر دانشگاه‌های برتر ترکیه در دو شهر بزرگ آنکارا و استانبول قرار دارند. دانشگاه فنی خاورمیانه، بیلکنت و دانشگاه حاجت‌تپه (Hacettepe) در شهر آنکارا واقع شده‌اند (تمامی این دانشگاه‌ها جزء ۵۰ دانشگاه برتر هستند)؛ این درحالی است که دانشگاه بغازیچی، کوچ، سابانجی (Boğaziçi Üniversitesi, Koç University, Sabancı University)، دانشگاه فنی استانبول و دانشگاه استانبول در شهر استانبول واقع شده‌اند- تمامی این دانشگاه‌ها جزء ۳۰ دانشگاه برتر هستند.

دانشگاه فنی خاورمیانه (METU)

دانشگاه فنی خاورمیانه (Middle East Technical University) که در آنکارا قرار دارد، اکنون به رتبه هشتم در رده‌بندی EECA ارتقا یافته است. این دانشگاه که در سال ۱۹۵۶ تاسیس شده است، در رشته‌های علوم طبیعی و اجتماعی تخصص دارد. دانشگاه فنی خاورمیانه در توسعه ترکیه و کشورهای خاورمیانه نقش بسزایی داشته است و امروزه حدود ۳۱ هزار دانشجو در این دانشگاه تحصیل می‌کنند. بسیاری از دانشجویان تنها برای یک ترم یا یک سال در این دانشگاه حضور یافته‌اند. بدلیل تقاضای بالا، دانشگاه METU تنها ۱.۵ درصد از ۱.۵ میلیون دانشجوی برتر متقاضی را می‌پذیرد. زبان آموزشی در این دانشگاه انگلیسی می‌باشد.

دانشگاه بغازیچی (Boğaziçi Üniversitesi) که در سال ۱۸۶۳ به عنوان کالج رابرت پایه‌گذاری شد، اولین دانشگاه آمریکایی است که در خارج از آمریکا تاسیس شده‌است. طبق آخرین رتبه‌بندی‌های صورت گرفته توسط رده‌‌بندی EECA در میان دانشگاه‌های برتر، رتبه دهم را از آن خود ساخته است. دانشگاه بغازیچی در استانبول در نزدیکی تنگه بسفر و قلعه تاریخی روملی‌حصاری واقع شده‌است؛ این دو مکان در کنار مرز شرقی پردیس جنوبی دانشگاه قرار دارند. در دانشگاه بغازیچی، همانند دانشگاه فنی خاورمیانه، کلاس‌های درس به زبان انگلیسی برگزار می‌شود؛ همچنین این دانشگاه با نظام آموزش عالی آمریکا ارتباطات گسترده ای دارد.

دانشگاه کوچ (Koç University) که در سال ۱۹۹۳ در استانبول تاسیس شده است و در حال حاضر در رتبه دوازدهم رده‌بندی منطقه EECA قرار دارد. بنیان‌گذار این دانشگاه وهبی کوچ، فردی کارآفرین و نیکوکار بود و نام وی برروی دانشگاه نهاده شد. دانشگاه کوچ به عنوان یکی از معتبرترین موسسات آموزش عالی ترکیه، آماده ارائه کلاس‌های آموزشی در سطح بین‌الملل بوده و توانسته است ۲۲ دوره کارشناسی، ۳۲ دوره کارشناسی ارشد و ۱۸ دوره دکترا را در این دانشگاه برگزار نماید؛ همچنین حدود ۵.۵۰۰ دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. هدف دانشگاه «تربیت دانشجویانی شایسته، ماهر و واجد شرایط، دارای ذهنی خلاق، مستقل و بی‌طرف می‌باشد که بتوانند مدیرانی با اعتماد به‌نفس و توانمند تحویل جامعه بدهند».

دانشگاه بیلکنت (Bilkent University) در رتبه چهاردهم رده‌بندی EECA در سال ۲۰۱۹ قرار دارد و نام آن مخفف جمله‌ی ترکی «bilim kenti» است که به معنای «شهر علم و یادگیری» است. دانشگاه بیلکنت اولین موسسه خصوصی و غیرانتفاعی بوده که در سال ۱۹۸۴ توسط پروفسور ایهسن دوغارماچی تاسیس شده است. این دانشگاه که دارای وسیع‌ترین کتابخانه ‌دانشگاهی در ترکیه می باشد یکی از دانشگاه‌های ملی و برجسته پژوهش محور می‌باشد. در حال حاضر حدود ۱۳.۰۰۰ دانشجو در ۹ دانشکده و دو مدرسه تخصصی چهار‌ساله در حال تحصیل هستند که بسیاری از این دانشجویان، خارجی می باشند.

دانشگاه سابانجی (Sabanci University) که در شهر استانبول قرار دارد، پنجمین دانشگاه برتر ترکیه می باشد و در رده‌بندی EECA در جایگاه ۱۸ام قرار دارد. دانشگاه سابانجی یکی دیگر از دانشگاه‌های تازه تاسیس در ترکیه است که از پاییز ۱۹۹۹ آغاز به فعالیت کرده و در حال حاضر حدود ۴.۰۰۰ دانشجو در این دانشگاه در حال تحصیل هستند. این دانشگاه در کنار دانشکده مهندسی و علوم طبیعی (FENS) و دانشکده هنر و علوم اجتماعی (FASS)، به دانشجویان خود طیف وسیعی از رشته‌های تحصیلی در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می‌کند. حدود ۴۲ درصد از دانشجویان کارشناسی موفق به کسب بورس تحصیلی شده‌اند.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران

برای بسیاری از دانشجویانی که قصد ادامۀ تحصیل در خارج از کشور را دارند، مهم است که دانشگاه مد نظرشان را وزارت علوم و وزارت بهداشت کشورمان تأیید کند.

فهرست زیر دانشگاه‌های تأییدشدۀ وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران برای تحصیل در سال تحصیلی ۲۰۲۲ ۲۰۲۱ در ترکیه را در بر می‌گیرد.

برترین دانشگاه‌های ترکیه ۲۰۲۱

ردیف نام دانشگاه رتبه
۱   دانشگاه کوچ (Koç University) ۴۶۵
۲  دانشگاه سابانجی (Sabanci University) ۵۲۱-۵۳۰
۳  دانشگاه بیلکنت (Bilkent University) ۵۵۱-۵۶۰
۴  دانشگاه فنی خاورمیانه (METU) ۶۰۱-۶۵۰
۵ دانشگاه بغازیچی( Boğaziçi University) ۶۵۱-۷۰۰
۶      دانشگاه فنی استانبول (Istanbul Technical University) ۷۵۱-۸۰۰
۷  دانشگاه آنکارا (Ankara University ) ۸۰۱-۱۰۰۰
۸    دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe University) ۸۰۱-۱۰۰۰
۹ دانشگاه استانبول (Istanbul University) ۸۰۱-۱۰۰۰

 

لیست دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران در سال تحصیلی ۲۰۲۲-۲۰۲۱

 • Acıbadem University
 • Ataturk University
 • Ankara University
 • Bahçeşehir University
 • Başkent University
 • Dokuz Eylül University
 • Ege university
 • Gazi University
 • Hacettepe university
 • Istanbul University
 • Izmir Katip Celebi University
 • Koc University
 • Marmara University
 • Ondokuz Mayis University
 • Yeditepe University

نظام آموزشی جمهوری ترکیه

نظام آموزشی  ترکیه از دو قسمت اصلی تشکیل می‌شود؛ آموزش رسمی و آموزش غیر رسمی.

آموزش رسمی به معنای سیستم مدرسه‌ای است و شامل آموزش عالی می‌شود. آموزش غیررسمی شامل تمام فعالیت‌های برنامه‌ریزی شده در خارج و یا در کنار مدرسه است.

آموزش رسمی شامل موارد زیر می‌شود:

آموزش پیش دبستانی: آموزش اختیاری که در مهدکودک و محیط‌های مشابه برای کودکان زیر سن ۶ سال ارائه می شود.

آموزش ابتدایی: این آموزش برای تمامی کودکان اجباری است و در دوره‌ای هشت ساله برای کودکان بین ۶ تا ۱۴ سال ارائه میگردد.

آموزش متوسطه: دبیرستان یا هنرستان برای سنین ۱۵ تا ۱۸/۱۷ سال برگزار میگردد.

آموزش عالی:   شامل تمام موسسات آموزشی که تحصیلات دانشگاهی را برای افراد فراهم می نمایند می باشد.

آموزش عالی در ترکیه

در ترکیه، موسسات آموزش عالی حداقل دو سال آموزش عالی ارائه می‌دهند و دانشجویان را برای مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترا آموزش می‌دهند. موسسات آموزش عالی شامل دانشگاه‌ها، دانشکده‌ها، موسسات، مدارس آموزش عالی، هنرستان موسیقی، هنرستان‌های آموزش عالی و مراکز پژوهشی هستند.

دانشگاه‌های ترکیه برای دانشجویانی که مقطع دبیرستان را به پایان رسانیده باشند، در رشته‌های مختلف آموزش‌های تخصصی ویژه‌ای ارائه می‌دهد. هدف اصلی دانشگاه‌های ترکیه افزایش آموزش عالی بمنظور جهانی سازی کامل دنیا از لحاظ کمیت و کیفیت می‌باشد. این اصل همیشه در برنامه‌ها و دوره‌های طراحی شده مدنظر قرار دارد. دانشگاه‌هایی که از چند واحد تشکیل می‌شوند، توسط دولت و به موجب قانون به عنوان موسسات مستقل دولتی در آموزش و پژوهش تاسیس شده‌اند. علاوه بر این، موسسات آموزش عالی که تحت نظارت و کنترل دولت هستند، می‌توانند توسط نهادهای خصوصی مطابق با رویه و اصول مندرج در قانون منوط بر اینکه غیرانتفاعی باشند، تاسیس شوند.

دوره‌های تحصیلات تکمیلی شامل مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا می‌باشد که توسط موسسات برای مقاطع تحصیلات تکمیلی برنامه ریزی‌ شده است. دوره‌های کارشناسی ارشد به دو دوره‌ی «پژوهش محور» و «آموزش محور» تقسیم می‌شود که حداقل مدت زمان این دوره‌ها دو سال می‌باشد. دوره‌های پژوهش محور شامل گذراندن دوره های خاص همراه با انجام و ارائه پایان‌نامه می‌باشند؛ درحالی که دوره های آموزش محور شامل کلاس‌های تحصیلات تکمیلی و پروژه‌های ترمی هستند.

برای مقطع دکترا دانشجویان در ابتدا باید مقطع کارشناسی ارشد را گذرانیده باشند. حداقل مدت زمان دوره دکترا چهارساله است که شامل کلاس‌، آزمون جامع دکترا و آماده سازی و دفاع از رساله دکترا می‌باشد. دوره‌های آموزش تخصصی پزشکی که با دوره‌های دکترا برابری می‌کند، در دانشکده پزشکی و بیمارستان آموزشی متعلق به وزارت بهداشت و سازمان بیمه اجتماعی کشور برگزار می‌شود. دانشگاه‌ها علاوه بر شرایط پذیرش و برنامه آموزشی مطابق با قوانین و آئین نامه عمومی اتخاذ شده توسط مقررات شورای بین المللی، از اختیار لازم برای تعیین دانشجویان پذیرفته شده در مقاطع تحصیلات تکمیلی نیز برخوردارند.

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های ترکیه

فرایند پذیرش از دانشگاه‌های ترکیه کاملا ساده است و متقاضیان خارجی به منظور اقدام برای دوره کارشناسی باید دارای دیپلم دبیرستان بوده و یا مدرک چهارساله دانشگاهی را به منظور تحصیل در مقطع کارشناسی‌ارشد  داشته باشند؛ درغیر این‌صورت باید مدرک معادل را از کشور خود دریافت کنند. فرایند پذیرش بنا به مقطع انتخابی متغیر است؛ با این وجود چندین شرایط عمومی وجود دارد که باید آنها را در نظر گرفت.

 شرایط زیر برای اکثر متقاضیان مقطع کارشناسی لازم میباشد.

 • تکمیل فرم پذیرش
 • ریزنمرات دانشگاه/ مدرک فارغ‌التحصیلی
 • مدرک مهارت زبان انگلیسی (در صورت تمایل برای تحصیل به زبان انگلیسی)
 • رزومه
 • مدرک اثبات مالی
 • مدرک پرداخت هزینه درخواست‌نامه (معمولا بین ۱۰۰-۳۵ دلار آمریکا)

تقاضا‌نامه و هر مدرک اضافی باید پیش از موعد مقرر ارسال گردد؛ این تاریخ معمولا اول آگوست می‌باشد.

تحصیل به زبان انگلیسی در ترکیه

امکان تحصیل به زبان انگلیسی در ترکیه در تمام دوره های تحصیلی وجود دارد. اما شرط اصلی تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی، داشتن مدرک زبان انگلیسی   IELTS )یا (TOEFL می باشد. اگر متقاضی فاقد مدرک زبان باشد ابتدا باید دوره زبان انگلیسی را در دانشگاه مربوطه طی کند تا بتواند مدرک زبان را اخذ نماید و بعد از آن می تواند دوره تحصیلی خود را شروع بنماید.

شرایط تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم

برای تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم،ابتدا متقاضی می بایست در آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه قبول شود، همچنین باید تسلط خود را به زبان انگلیسی و یا ترکی با ارائه مدارک زبان به اثبات برساند. برای اثبات تسلط به زبان ترکی مدرک آزمون تومر نیاز است .آزمون تومر آزمونی شبیه به آزمون های زبان انگلیسی TOFEL یا IELTS می باشد و شامل بخش های مختلفی برای سنجش مهارت های زبان ترکی داوطلبان است.

مدارک مورد نیاز برای ادامه تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم

 • ترجمه رسمی ریز نمرات دبیرستان به زبان ترکی
 • کپی پاسپورت معتبر
 • کپی شناسنامه
 • رزومه تحصیلی
 • پرداخت هزینه درخواست
 • فرم تکمیل شده درخواست
 • گواهی تمکن مالی
 • عکس پاسپورتی
 • گواهی تسلط به زبان انگلیسی یا ترکی
 • قبولی در آزمون ورودی دانشگاه ها
 • قبولی در آزمون زبان ترکی

شرایط تحصیل در ترکیه بدون کنکور

در دانشگاه های ترکیه پذیرش دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا از طریق آزمون سراسری و کنکورنمی باشد . هر دانشگاه بصورت جداگانه امتحان پذیرش را برای متقاضیان خود برگزار می کند. دانشگاه ها در سال ۲ بار رشته هایی که در آن ها پذیرش دانشجو دارند را به همراه ظرفیت پذیرش اعلام می کنند و دانشجویان بایستی در رشته مورد نظر خود ثبت نام و در امتحانات مربوطه شرکت کنند.

کارکردن ضمن تحصیل در ترکیه

بر اساس قانون No 6735 که اخیرا تصویب شده است دانشجویان خارجی در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا می توانند همزمان با تحصیل در ترکیه ،اشتغال به کار نیز داشته باشند. طبق این قانون دانشجویان پس از گذراندن سال اول تحصیلی خود قادر به انجام کار ضمن تحصیل در ترکیه هستند.

 قابل ذکر است که دانشجویان خارجی که در دوره کارشناسی ثبت نام می کنند، نمی توانند برای اجازه کار درخواست دهند.

دانشجویانی که در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری مشغول به تحصیل در ترکیه هستند می توانند در بعضی از دانشگاه های پژوهشی ترکیه مانند دانشگاه بغازیچی استانبول و دانشگاه فنی خاورمیانه با انجام پروژه های پژوهشی حقوق دریافت نمایند. معمولا مجوز کار در ترکیه یک ساله صادر می­ شود. هنگامی که فرد برای تمدید دوباره مراجعه می­ کند این مجوز به مدت ۳ سال تمدید خواهد شد. پس از پایان دوره­ ۳ ساله کشور ترکیه این مجوز را برای مدت ۶ سال تمدید خواهد نمود و پس ار آن متقاضی می تواند برای اجازه کار دائم درخواست دهد.

خوابگاه های دانشجویی در ترکیه

دانشجویان بین المللی گزینه های متنوعی را برای اقامت و اسکان خود در طی مراحل تحصیل در ترکیه پیش رو دارند. دانشجویان می توانند در خوابگاه های دانشگاه واقع در پردیس دانشگاه ها ، در خوابگاه های دولتی تحت مدیریت KYK (موسسه اعتباری آموزش عالی و خوابگاه ها) واقع در نقاط مختلف شهر، در خوابگاه های خصوصی یا آپارتمان هایی که در شهر اجاره می کنند، اقامت کنند.

خوابگاه های دولتی و خوابگاه های دانشگاه

تقریباً تمام خوابگاه های دولتی و خوابگاه های دانشگاهی در ترکیه برای دانشجویان دختر و پسر جداگانه است. اگرچه تعداد دانشجویان ساکن در اتاق ها متغیر است ، اما بسته به تعداد افراد در اتاق ممکن است قیمت ها کم یا زیاد شود.

در اتاق و فضاهای مشترک ، وسایل مورد نیاز یک دانشجو در دسترس دانشجویان است. دسترسی به اینترنت در همه خوابگاه ها برای دانشجویان وجود دارد. بعضی از خوابگاه ها کافه تریای مخصوص خود را دارند و  دانشجویان معمولاً صبحانه و شام را در اینجا سرو می کنند. مناطق مشترک مانند اتاق تلویزیون ، اتاق مطالعه و آشپزخانه نیز برای دانشجویان وجود دارد.

هزینه های ماهانه خوابگاه هایی که توسط KYK اداره می شوند از ۲۱۵ تا ۳۴۰ لیر  در سال ۲۰۲۰ متغیر است. هزینه خوابگاه های دانشگاه بسته به هر دانشگاه متفاوت میباشد. با مراجعه به صفحه وب دانشگاه می توانید معتبرترین و به روزترین اطلاعات را در این زمینه کسب کنید.

خوابگاه های خصوصی در ترکیه

یافتن خوابگاه های خصوصی در اکثر پردیس دانشگاه ها امکان پذیر است. امکانات ارائه شده توسط خوابگاه های خصوصی بیشتر از خوابگاه های دولتی است، اما هزینه آنها بیشتر است.

اجاره خانه در ترکیه

یکی دیگر از گزینه های اسکان دانشجویان بین المللی اجاره خانه است. به خصوص در محله های نزدیک به دانشگاه ، بسیاری از دانشجویان خانه ای را با چند دوست اجاره می کنند. شما در ترکیه گزینه های زیادی برای اجاره خانه خواهید داشت که از نظر کیفیت و تعداد مسکن به سرعت در حال پیشرفت است. البته قیمت ها از شهری به شهر دیگر و با توجه به موقعیت و مشخصات خانه متفاوت میباشد.

خانه های ترکیه معمولاً به صورت آپارتمان هستند. این آپارتمان ها دارای یک اتاق نشیمن بزرگ ، ۲ تا ۴ اتاق خواب و همچنین بیشتر خانه ها دارای بالکن هستند. آشپزخانه به عنوان یک قسمت جداگانه از خانه واقع شده است. گرمایش خانه ها توسط سیستم مرکزی تأمین می شود. بر اساس میانگین نرخ اجاره بهای هر متر مربع در برخی از استان ها در سال ۲۰۲۰ ، نرخ متوسط ​​اجاره خانه ۹۰ متر مربعی می تواند بین ۶۰۰ تا ۲.۵۰۰ لیر باشد.

مقطع کارشناسی در ترکیه

امروزه بسیاری از دانشجویانی که قصد تحصیل دوره کارشناسی در خارج از کشور دارند ترکیه را به عنوان مقصدی ایده آل انتخاب می کنند چرا که با توجه به کیفیت بالای آموزش در دانشگاه های ترکیه هزینه تحصیل در ترکیه نسبت به اکثر کشورهای اروپایی و آمریکایی پایین تر است. دانشجویانی که مشغول به تحصیل کارشناسی در ترکیه هستند می توانند نسبت به اخذ بورسیه تحصیلی اقدام نمایند که علاوه بر هزینه تحصیل، هزینه مسکن، بیمه و هزینه های حمل و نقل را نیز شامل می باشد.  همچنین زبان تدریس برخی از دانشگاه های ترکیه در مقطع کارشناسی انگلیسی می باشد.

مدارک تحصیلی کارشناسی اخذ شده از دانشگاه های ترکیه در تمامی رشته ها از جمله رشته های پزشکی و پیراپزشکی مورد تایید تمامی کشورهای اروپایی می باشد.از آنجایی که ترکیه از سال ۲۰۰۱ عضو سیستم هماهنگ آموزشی اتحادیه اروپا می باشد مدارک تحصیلی کارشناسی دانشگاه های ترکیه در تمامی رشته ها از جمله رشته های پزشکی و پیراپزشکی مورد تایید تمامی کشورهای اروپایی می باشد.

از طرفی دانشگاه های ترکیه با بسیاری از دانشگاه های جهان  همکاری علمی و پژوهشی زیادی دارند و همین امر سبب شده است تا دانشجویان فرصت مناسبی کسب کنند تا در طرح های تبادل دانشجو بین دانشگاه های همکار با دانشگاه های ترکیه شرکت نموده و چند ترم در این دانشگاه ها طی کنند. مقطع کارشناسی در دانشگاه های ترکیه معمولاً ۴ سال به طول می انجامد اما در بعضی از رشته ها مانند پزشکی تقریبا ۶ سال زمان می برد.

مدارک لازم برای تحصیل کارشناسی در ترکیه

 • شناسنامه و اسکن از پاسپورت
 • رزومه تحصیلی
 • مدرک دیپلم و ریزنمرات مقطع دبیرستان به صورت معادل سازی شده
 • شرکت در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های مورد نظر و کسب نمره‌ی قبولی
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی یا شرکت در آزمون زبان ترکی.

هزینه تحصیل کارشناسی در ترکیه

هزینه‌ تحصیل در ترکیه با توجه به نوع دانشگاه، برنامه و مقطع آموزشی متغیر میباشد. هزینه تحصیل کارشناسی در دانشگاه های دولتی ترکیه که زبان تدریس آن ها انگلیسی می باشد ۵۰۰ تا ۱۸۰۰ دلار و برای دانشگاه هایی که زبان تدریس آنها ترکی باشد ۳۰۰ تا ۸۰۰ دلار در سال می باشد. همچنین  شهریه دانشگاه های خصوصی ترکیه در مقطع کارشناسی از  ۵۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ دلار در سال متغیر است.

تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه

ادامه تحصیل در ترکیه با مدرک لیسانس

کارشناسی ارشد در ترکیه، به لطف دانشگاه های تاریخی و سنت دیرینه ی تبادلات فکری، برای دانشجویان بین المللی فرصت های بیشماری میتواند به ارمغان بیآورد. دانشگاه های ترکیه با وجود دلایل منطقی، برای مثال شهریه نسبتاً پایین تحصیلات تکمیلی، برای دانشجویان بسیار جذاب هستند.ترکیه که در شاهراه تقاطع آسیا و اروپا قراردارد و قطعاً یکی از مقاصد جذاب وهیجان انگیز تحصیلات تکمیلی در اروپا بشمار میرود. در حقیقت این کشور همیشه نقش مهمی در تبادلات افکار غربی و شرقی ایفا نموده است.

مزایای تحصیل کارشناسی ارشد در کشور ترکیه

 • چشم انداز جهانی ترکیه قطب مهم تبادلات فکری و پژوهشی بین المللی میباشد. این کشور که متقاضی عضویت در اتحادیه اروپا نیز هست، همچنین از شرکت کنندگان فعال فرآیند بولونیا (Bologna Process) به شمار می آید، که طبق برآوردها ۸۷۰۰۰ دانشجوی خارجی سالانه در این کشور ثبت نام می شوند.
 • فرصت های آکادمیک منحصربه فرد دانشجویان تحصیلات تکمیلی به واسطه امکانات تحقیقاتی مدرن و پیشرفته و آرشیو متون تاریخی که در هیچ جای دیگری در جهان غرب یافت نمی شود، جذب ترکیه می گردند.
 • موقعیت مکانی آب و هوای ترکیه، معماری زیبا و جغرافیای گوناگون آن، موجب شده است که به مقصدی جذاب برای تحصیلات خارج از کشور تبدیل گردد.
 • مقرون به صرفه بودن شهریه ها و هزینه های زندگی در ترکیه نسبتاً پایین بوده و برای ایرانی ها مناسب می باشد.

انواع دوره های فوق لیسانس در ترکیه

سال تحصیلی ترکیه متشکل از دو ترم، از اکتبر تا ژانویه و از فوریه تا جولای است. معمولاً این دو ترم با تعطیلاتی دو هفته ای از هم جدا می شوند و البته تعطیلات طولانی تر تابستان بین جولای و اکتبر نیز  وجود دارد. اغلب برنامه های تمام وقت مقطع ارشد در ماه اکتبر آغاز شده، اما برای دانشجویان پاره وقت، گزینه های دیگری نیز وجود دارد که امکان ورود در ترم دوم را فراهم می سازد.

اتمام مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه (Yüksek Lisans Diplomasi) معمولاً دو سال زمان می برد و ۱۲۰ واحد ECTS می باشد. در هر ترم برای مجموعه دروسی ثبت نام می کنید که در ترم خاصی ارائه می شوند و ارزیابی در پایان هر کدام از این دوره ها در نمره نهایی شما اثرگذار می باشد. اغلب برنامه های مقطع ارشد در ترکیه دانشجو را ملزم به ارائه پایان نامه فردی در پایان ترم دوم در سال دوم می کنند. معمولاً این پایان نامه به صورت یک ارزیابی یعنی به سبک دفاعیه  تز دکترا و به صورت شفاهی برگزار می گردد.

تا زمانی که مقطع خود را بگذرانید و رساله خود را بنویسید، در رشته خود مهارت کافی کسب می کنید و این آزمون فرصتی برای به نمایش گذاشتن دانش شما در یک بحث علمی شبیه سازی شده می باشد. علاوه براین، گذراندن آزمون شفاهی به عنوان بخشی از مدرک ارشد یک روش آمادگی برای فعالیت های دانشگاهی بعدی خواهد بود . فرصتی که بسیاری از دانشجویان پیش از شروع PhD کسب نخواهند کرد. برخی از دوره های ارشد ترکیه مستلزم نوشتن رساله کتبی نیستند، در عوض دانشجویان باید یک پروژه حرفه ای شغلی را بگذرانند.

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه

شهریه های مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه می تواند متغیر باشد. به طور کلی باید انتظار هزینه های بالاتر برای دوره ها زبان انگلیسی را داشته باشید، دانشگاه های خصوصی هزینه بیشتری نسبت به دانشگاه های دولتی مطالبه می­کنند. دوره ­های انگلیسی زبان در دانشگاه های عمومی، سالانه حدود ۴۹۰ یورو برای دانشجویان بین المللی هزینه به همراه دارد. هزینه های موسسات خصوصی با میانگین ۱۲.۵۵۰ یورو، بسیار بالاتر نیز می باشد.

شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه

علاوه بر ضرورت برخورداری از صلاحیت های لازم در مقاطع تحصیلی قبلی، اغلب متقاضیان تحصیل در دانشگاه های ترکیه باید در آزمون ورودی شرکت کنند. این آزمون برای دوره های تحصیلات تکمیلی و متقاضیان بین المللی نیز اجرا می شود.

آزمونی که در ترکیه برگزار می شود آزمون ورودی کارکنان دانشگاهی و دانشجویان کارشناسی (ALES) است. بسیاری از برنامه های مقطع ارشد متقاضی را ملزم به کسب نمره حداقل ۵۰-۵۵ در این آزمون می کنند، درحالی که نمرات بالاتر شانس پذیرش شما به دانشگاه های رقابتی تر و یا برخورداری از بورسیه را افزایش می دهد. محتوای آزمون ALES برای تایید این امر طراحی شده است که دانشجویان آینده از مهارت ها و توانمندی های پایه ای برخوردار باشند که برای گذراندن موفقیت آمیز مقطع ارشد ضرورت دارد. قصد این آزمون ها ممانعت از پیشرفت دانشجویان نبوده و دانشجویانی که در هرصورت آماده مطالعات در مقطع ارشد هستند نباید نگرانی نسبت به این آزمون ها داشته باشند. ÖSYM هیئت مسئول اجرای آزمون ALES است.

برخی از موسسات ممکن است آزمون هایی بین المللی مانند GMAT یا GRE را به جای ALES بپذیرند. به عنوان یک قاعده، نمرات ۴۵۰ یا ۶۱۰ به ترتیب معادل با گذراندن ALES شناخته می شوند.

برخی از دوره های مقطع ارشد کاملاً یا به طور نسبی به زبان انگلیسی تدریس شده و در دانشگاه های جدیدتری که قصد جذب دانشجویان بین المللی بیشتری دارند این گرایش رو به افزایش است. در صورتی که دوره به زبان ترکی تدریس شود، از شما خواسته می شود که در فرآیند پذیرش خود آزمون زبان ترکی را نیز بگذرانید.

اگر انگلیسی زبان دوم شما است و متقاضی یک برنامه آموزشی به زبان انگلیسی می باشید، باید آزمون تسلط را نیز بگذرانید. به این منظور، هیئت ÖSYM آزمون های اختصاصی خود را برگزار می کند، اما دانشگاه ها می توانند آزمون های بین المللی از قبیل تافل و آیلتس را نیز بپذیرند.

تحصیل دکترا در ترکیه

کشور ترکیه برای دانشجویان بین‌المللی که به دنبال تحصیل در مقطع دکترا می‌باشند، فرصت‌های منحصربه فردی ارائه می‌دهد. دانشگاه‌های ترکیه در زمینه تبادلات بین‌الملل سابقه دیرینه و شهریه نسبتا پایینی دارند. آموزش‌های دکترا با کیفیت بالایی ارائه می‌شوند.ترکیه که همواره  پلی میان آسیا و اروپا بوده، نقش بسزایی در تاریخ شرق و اروپا داشته است. این کشور مملو از اماکن و بناهای تاریخیست و طیف گسترده‌ای از فرهنگ‌های غنی و گوناگون در دل آن جای دارند. اگرچه ممکن است این موارد معیار انتخاب و یا سرگرمی باشد، اما در حقیقت دانشجویان در زمان تحصیل دکترا از فرصت های بسیاری برای کشف و شناسایی برخوردارند.

مزایای تحصیل دکترا در ترکیه

 • نقطه تقاطع بین شرق و غرب:ترکیه محل ملاقات هنر، فرهنگ‌ها و افراد مختلف است؛ و در زمینه‌ جاذبه‌های نمادین، جشنواره‌های پرهیجان و ایده‌های پژوهشی الهام بخش بسیار غنی می باشد.
 • اقتصاد در حال رشد:این کشور با در دست داشتن دومین نرخ رشد اقتصادی در جهان، بازارهای در حال توسعه و نفوذ سیاسی، بهترین مکان مناسب جهت ادامه تحصیل می‌باشد.
 • تحصیل به زبان انگلیسی:چشم انداز پایدار بین‌المللی دانشگاه‌های ترکیه، ایجاب می کند که بسیاری از دوره‌های دکترا به زبان انگلیسی تدریس گردد.
 • قیمت مناسب:هزینه‌های پایین زندگی و شهریه مناسب ترکیه را به مقصد ارزشمند تحصیلی در مقطع دکترا تبدیل کرده است.

ساختار دوره دکترا در ترکیه

به‌دلیل نامزدی ترکیه برای عضویت در اتحادیه اروپا، مدارک دانشگاهی ترکیه از فرایند بولونیا پیروی می‌کند. در نتیجه دوره‌های دکترا شباهت بسیار زیادی به دوره‌های دکترا در اروپا دارد.

با این‌ وجود، دوره‌های دکترا از فرایند منظمی پیروی می‌کند که مراحل و ارزیابی‌های مشخص دارد. این فرایند شامل چندین کلاس، سمینار و آزمون میباشد که مجموع اعتبار ECTS آن، ۲۴۰ است. همچنین در ابتدای دوره‌ی دکترا کلاس‌های مقدماتی برگزار می‌شود. هر دانشگاه و دوره‌ محتوای خاص خود را دارد، اما به منظور اعطای مدرک دکترا تمام محتوای درسی باید تدریس گردد.

در ترکیه رساله و پیشرفت دانشجویان توسط کمیته سرپرستی نظارت و بررسی می‌شود و استاد راهنمای دانشجو یکی از اعضای اصلی این کمیته است. استاد راهنما یکی از اساتید دانشگاهی است که در حوزه تحقیقاتی دانشجوی خود متخصص بوده و در اولین سال دکترا برای دانشجو تعیین ‌می‌شود. دانشجو می‌تواند علاوه بر استاد راهنما، مشاور نیز داشته باشد. مشاور نیز در کمیته حضور دارد.

دانشجویان در اوایل دوره دکترا توسط آزمون صلاحیت ارزیابی می‌شوند. این آزمون مشابه آزمون MPHIL انگلستان است. کمیته صلاحیت، علاوه بر بررسی پیشنهاد رساله دانشجو به دو صورت کتبی و شفاهی، کمیته آزمون داوران را نیز تشکیل می‌دهد که به برنامه‌ریزی و ارزیابی آزمون‌ها در دوران باقی‌مانده دکترا می‌پردازد؛ نتیجه این آزمون توسط کمیته صلاحیت بررسی میگردد.

پس از اتمام موفقیت‌آمیز آزمون صلاحیت و دفاع از هدف پژوهش، دانشجویان می‌توانند دوره دکترا را آغاز کنند. در مدت زمان تحصیل دانشجویان هر شش ماه به‌طور منظم توسط کمیته مرتبط ارزیابی خواهند شد که این امر به منظور بررسی فرایند کاری دانشجو در مقطع دکترا می‎باشد. کمیته مطالعات فعلی، نتایج، روش تحقیق و برنامه کاری که دانشجو در زمینه پژوهشی خود انجام داده است را از طریق گزارش‌های ارائه شده بررسی می‌کنند.

هنگامی که دانشجویان پژوهش خود را به اتمام برسانند، رساله نهایی دکترای آنها توسط هیئت داوران بررسی میشود. این فرایند مشابه آزمون شفاهی در انگلستان می‌باشد، اما از رساله، در حضور عموم دفاع می‌شود.

هزینه تحصیل دکترا در ترکیه

بطور کلی ترکیه کشوری مناسب برای تحصیل مقطع دکترا است. در بیشتر موارد دانشجویان مبالغ کمی برای شهریه و مخارج زندگی پرداخت می‎کنند. همچنین منابع مالی محدودی برای دانشجویان بین‌الملل در دسترس می‌باشد.

شهریه مقطع دکترا در ترکیه

شهریه دوره‌های دکترا در دانشگاه‌های دولتی که به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند، اندک است و معمولا حدود ۸۰۰-۵۰۰ یورو در سال برای دانشجویان بین‌الملل می‌باشد. این مبلغ حتی برای شهروندان ترکیه و یا دوره‌هایی که به زبان ترکی تدریس می‌شوند کمتر است. توجه داشته باشید این میزان با توجه به دانشگاه و دوره دکترا متغیر می باشد.

شهریه دانشگاه‌های خصوصی بطور قابل توجهی بیشتر است که سالیانه حدود ۱۷.۵۰۰-۵.۲۵۰ یورو می‌باشد. با این وجود، امکانات مالی  نیزدر این موسسات بیشتر می باشد.

هزینه‌های زندگی دانشجویان دکترا در ترکیه

علاوه بر شهریه‌ مناسب و هزینه‌های پایین زندگی در شهرهای ترکیه، تحصیل دوره دکترا از لحاظ اقتصادی بسیار مقرون به صرفه است. هزینه سکونت، غذا، برنامه‌های تفریحی و سفر در مقایسه با دیگر کشورها بسیار مناسب بوده و دانشجویان معمولا بین ۳۵۰ تا ۴۲۵ یورو در هر ماه هزینه می‌کنند.

شرایط پذیرش مقطع دکترا در ترکیه

به منظور شرکت در دوره‌های دکترا، متقاضیان باید مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد مرتبط با رشته مورد نظر را داشته‌ باشند. بیشتر مدارکی که از اروپا صادر شده‌اند قابل قبول می‌باشند، اما ممکن است برای پذیرش مدارک سایر کشورها به عنوان گواهی معادل بررسی‌های بیشتری نیاز باشد.

علاوه بر این، به منظور پذیرش در دوره‌های دکترا متقاضیان باید پیشنهاد پژوهشی خود را ارسال کنند؛ پیشنهاد می‌شود پیش از اقدام، با دانشگاه و یا استاد‌راهنمای سابق خود تماس حاصل فرمایید. همچنین متقاضیان معمولا باید معرفی‌نامه دانشگاهی (academic references) خود را ارسال و جهت انجام مصاحبه حضور یابند.

آزمون‌های ورودی دوره دکترا در ترکیه

به عنوان متقاضی دوره دکترا، دانشجو باید به منظور اثبات تجربه و بار علمی خود در آزمون‎های ورودی شرکت کند. اکثر آزمون‌های مورد استفاده در ترکیه تحت عنوان امتحان ورودی تحصیلات تکمیلی (ALES) برگذار می­شود. حد نصاب نمره برای هر فرد متغیر است اما معمولا حداقل نمره مورد نیاز برای هر شخص بین ۷۰-۵۰ است. این آزمون‌ها هرساله در زمان‌های معین برگزار می‌شوند. متقاضیان می‌توانند برای اطلاع از تاریخ برگزاری آزمون و کسب اطلاعات بیشتر در مورد ALES به مرکز گزینش و جابجایی دانشجویی ترکیه ÖSYM مراجعه کنند. متقاضیان می‌توانند برمبنای دیگر نمرات آزمون‌های بین‌المللی همچون GMAT(حداقل نمره مجاز ۵۰۰) و GRE(حداقل نمره مجاز۶۸۵) اقدام به دریافت پذیرش بنمایند.

مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل دکترا در ترکیه

بسیاری از دوره‌های دکترا در ترکیه از زبان انگلیسی به‌عنوان زبان آموزشی استفاده می‌کنند. این مسئله به طور جدی رایج است و اغلب در موسسات تازه تاسیس شده در ترکیه کاربرد بیشتری دارد. به‌منظور پذیرش در یکی از دوره‌های دکترا به‌عنوان فردی غیرانگلیسی زبان، دانشجویان می‌بایست حداقل نمره‌ی قابل قبول زبان انگلیسی را ارائه‌دهند. این آزمون می‌تواند یکی از آزمون‌های شناخته شده همچون تافل و یا آیلتس باشد، و یا یکی از آزمون‌های ارائه شده توسط مرکز گزینش و جابجایی دانشجوی ترکیه ÖSYM باشد.

اگرچه تحصیل دانشجویان به زبان ترکی نخواهد بود، اما یادگیری این زبان در دوران تحصیل و زندگی روزانه آنها نقش به سزایی دارد.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل دکترا در ترکیه

 • مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات
 • مدرک کارشناسی به همراه ریز نمرات
 • مدرک کارشناسی ارشد به همراه ریز نمرات
 • CV
 • کپی گذرنامه به همراه انگیزه نامه و توصیه نامه

 

 

نحوه ارزشیابی مدارک تحصیلی ترکیه در ایران

 1. مدارکÖn Lisans Diplomasi با دو سال‌ تحصیل‌ و کلیه‌ مدارک‌ و تحصیلات‌ نیمه‌ تمام‌ دانشگاهی‌ (آکادمیک) با دو یا سه‌ سال‌ تحصیل‌ در موسسات معتبر در صورت‌ داشتن‌ دیپلم‌ دبیرستان، “کاردانی” ارزشیابی‌ می‌گردد.
 2. مدارکLisans Diplomasi (Bachelor) بعد از دیپلم‌ دبیرستان، “کارشناسی” ارزشیابی‌ می‌شود.
 3. مدارکYuksek Lisans Diplomasi (Master) از دانشگاه‌های‌ گروه‌ یک‌ با شرط‌ داشتن‌ مدرک‌ کارشناسی، “کارشناسی‌ ارشد” ارزشیابی میگردد.

تبصره۱: مدارک Yuksek Lisans پیوسته (کارشناسی و کارشناسی ارشد پیوسته)، کارشناسی ارشد ارزشیابی می شود.

تبصره۲: مدارک‌ موضوع‌ بند ۳ از مراکز آموزش‌ عالی‌ که‌ نامشان‌ در فهرست‌ دانشگاه‌های‌ گروه‌ یک‌ آورده‌ نشده‌ و  مورد تایید (YOK)  شورای آموزش عالی کشور ترکیه می باشد با شرط‌ داشتن‌ معدل‌ ۳ از ۴ به‌ همراه‌ ارائه‌ یک‌ مقاله‌ علمی‌ از رساله‌ دوره‌ کارشناسی‌ ارشد در نشریات‌ معتبر با نمایه بین المللی، “کارشناسی‌ ارشد” ارزشیابی‌ می گردد.

 1. مدارک Veterner Hekimligi Yuksek Lisans Diplomasi  با پنج‌ سال‌ تحصیل‌ پیوسته‌ بعد از دیپلم‌ دبیرستان، از مراکز آموزش عالی که نامشان در فهرست گروه یک آورده شده است “کارشناسی‌ ارشد” در دامپزشکی‌ ارزشیابی‌ می ‌شود.
 2. مدارکDoktora (Ph.D.) از داشگاه‌های‌ گروه‌ یک‌ با شرط‌ دارا بودن‌ مدرک‌ کارشناسی ارشد، “دکترا” ارزشیابی‌ می‌ شود.

تبصره: مدارک‌ موضوع‌ بند ۵ از مراکز آموزش‌ عالی‌ که‌ نامشان‌ در فهرست‌ دانشگاه‌های‌ گروه‌ یک‌ آورده‌ نشده‌ است و مورد تایید شورای آموزش عالی (YOK) کشور ترکیه می باشد به‌ شرط‌ داشتن‌ معدل‌ ۳ از ۴ همراه‌ با ارائه‌ یک‌ مقاله‌ علمی‌ از پایان‌ نامه‌ دوره‌ دکترا در نشریات‌ معتبر نمایه شده بین‌المللی‌ غیر از ایران‌ و کشور محل‌ تحصیل، “دکترا” ارزشیابی‌ می ‌شود.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در ترکیه

تحصیل رایگان در ترکیه
دانشجویان بین المللی از سراسر جهان می‌توانند با استفاده از «بورسیه تحصیلی» در دانشگاه‌های ترکیه به صورت رایگان تحصیل نمایند. صرف نظر از فراهم‌سازی فرصت‌های آموزشی در سطح بین‌الملل، دانشگاههای ترکیه به دانشجویان خود، بورسیه تحصیلی اعطا می‌کنند.

مزایای بورسیه تحصیلی ترکیه برای دانشجویان بین‌المللی

همانند بسیاری از بورس‌های تحصیلی، بورس تحصیلی ترکیه طیف گسترده‌ای از مزایا را برای دانشجویان ارائه می‌دهد. که برخی از این مزایای ویژه بورسیه به شرح زیر است:

 • سکونت رایگان: یکی از بهترین ویژگی های بورسیه تحصیلی ترکیه سکونت دانشجویان به بهترین روش ممکن می باشد. تمامی دانشجویان در خوابگاه‌های دانشگاه اقامت داشته و می‌توانند بدون پرداخت هرگونه هزینه‌ای از این امکانات بهره‌مند شوند. درصورتی که دانشجویی تمایل به زندگی در خوابگاه را نداشته باشد، می‌تواند به محل سکونت مورد تمایل خود نقل مکان کند؛ در چنین شرایطی هزینه زندگی به عهده خود دانشجو خواهد بود.
 • شهریه رایگان:دانشجویان بورسیه، تنها می‌بایست با تمام توان خود به تحصیل مشغول شوند و هیچ مسئولیت دیگری بر دوش آنها نخواهد بود. دانشجویان بورسیه، هیچ وظیفه‌ای در قبال پرداخت شهریه نداشته و تحصیل آنها بصورت رایگان می باشد.
 • هزینه‌های بهداشتی:هزینه‌های بهداشتی تمامی دانشجویان بورسیه، برعهده‌ی بیمه سلامت عمومی است. خدمات درمانی در سراسر جهان مسئله بسیار مهمی است؛ این موضوع به ویژه برای خارجی‌ها از اهمیت بیشتری برخوردار میباشد. خوشبختانه، در صورتی که دانشجویی بورسیه باشد، این موضوع دیگر نگران کننده نخواهد بود. در صورت بروز بیماری دانشجو هیچ هزینه ای برای درمان پرداخت نخواهد کرد و تمامی هزینه‌ها برعهده بیمه سلامت عمومی میباشد.
 • هزینه های مسافرتی:برنامه بورس ترکیه حتی هزینه‌های مسافرتی دانشجویان را نیز پرداخت می‎کند. در حین تحصیل دو بلیط برای آنها تهیه می‌گردد؛ یکی از آنها برای ورود دانشجویان به ترکیه و دیگری عزیمت آنها پس از اتمام تحصیل می‌باشد. با این حال، اگر دانشجویی شخصاً تمایل به خرید بلیط داشته باشد، هزینه بلیط به او پرداخت میگردد.

دوره‌های آموزش زبان برای بورسیه تحصیلی در ترکیه

تمام دانشجویانی که تسلط کامل بر زبان ترکی ندارند، باید به مدت یک سال در دوره‌های آموزش زبان ترکی شرکت کنند تا مهارت زبانی خود را بهبود بخشند. هیچ استثنایی برای این دوره‌های زبانی وجود ندارد و حتی دانشجویانی که در کلاس‌هایی با زبان متفاوت حضور می‌یابند باید در دوره‌های آموزش زبان ترکی شرکت نمایند. با کمک این دوره‌ها، اقامت دانشجویان در این کشور راحت تر خواهد شد.

شرایط لازم برای دریافت بورس تحصیلی ترکیه

به منظور دریافت بورسیه تحصیلی، متقاضیان باید شرایط زیر را دارا باشند:

 • کشور واجد شرایط:بورسیه تحصیلی برای تمامی دانشجویان از سراسر جهان قابل اعطا می باشد.
 • زبان مورد نیاز:داوطلبانی که قصد تحصیل در این دوره‌ها را دارند، باید دارای مدرک زبان معتبر و بین‌المللی باشند (تافل یا مدارک معادل آن). بسیاری از این دوره‌ها نیازمند نمره بین‌المللی مورد قبول می‌باشند که GRE، GMAT، SAT و غیره از جمله آنها می باشند. متقاضیان می توانند در هنگام انتخاب دوره در سیستم کاربردی، زبان آموزش را انتخاب نمایند.
 • شرایط پذیرش:متقاضیان دوره کارشناسی که دارای گواهی بین‌المللی همچون SAT یا GCSE باشند، به‌ ازای نمره آزمون ملی، نیازمند ارائه‌ی حداقل گواهی لازم برای اتمام دوره دبیرستان مطابق با آزمون‌های بین‌الملل هستند.
 • تمام کسانی که بورس تحصیلی ترکیه را دریافت کرده‌اند و مدرک C1 برای مهارت زبان ترکی را ندارند (از جمله کسانی که در دوره‌های انگلیسی زبان یا غیر انگلیسی شرکت نموده اند)، باید به مدت یک‌سال در دوره‌های آماده‌سازی زبان ترکی شرکت نموده و مدرک C1 را دریافت نمایند.
 • گروه‌های مجاز:شهروندان تمامی کشورها، فارغ التحصیلان و یا متقاضیانی که می‌توانند تا پایان سال تحصیلی فارغ‌التحصیل شوند (پیش از سپتامبر سال ۲۰۱۹)، پژوهشگران و اعضای انجمن دانشگاه.
 • گروه‌های غیر مجاز :شهروندان ترک و کسانی که تابعیت ترکیه را از دست داده‌اند. دانشجویانی که در دانشگاه‌های ترکیه برای مقطع تحصیلی مورد نظر خود ثبت‌نام کرده‌اند.
 • حداقل معیار علمی:
 • حداقل معدل تحصیلی برای متقاضیان مدرک کارشناسی: ۱۴
 • حداقل معدل تحصیلی برای متقاضیان مدرک ارشد و دکترا: ۱۵
 • حداقل معدل تحصیلی برای متقاضیان علوم بهداشتی (پزشکی، داندانپزشکی و داروسازی): ۱۸

محدودیت سنی برای بورسیه تحصیلی در ترکیه

 • زیر ۲۱ سال برای دوره‌های کارشناسی
 • زیر ۳۰ سال برای دوره‌های کارشناسی ارشد
 • زیر ۳۵ سال برای دوره‌های دکترا

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

رشته های پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه را می توان محبوب ترین رشته های تحصیلی در این کشور نامید که سالانه پذیرای دانشجویان زیادی از سراسر دنیا به خصوص از ایران می باشند. دوره‌ی پزشکی در ترکیه ۶ سال می باشد. در سه سال اول تحصیل دانشجویان علاوه بر شرکت در کلاس‌ها می بایست تحقیقات آزمایشگاهی و بالینی را نیز انجام بدهند. در سال چهارم و پنجم خود دانشجویان مشغول انجام آزمایشات و تشخیص بیماری‌ها و پیدا کردن راهکاری برای درمان آن‌ها می‌شوند و در سال آخر به صورت کارآموز در بیمارستان‌ها حضور می‌یابند.

مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

مدارک پزشکی و دندانپزشکی صادره از دانشگاه های پزشکی ترکیه در سطح بین المللی معتبر می باشند و دانشگاه های پزشکی این کشور مورد تایید وزارت بهداشت ایران نیز هستند که این خود یکی از مهمترین مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه برای دانشجویان ایرانی هست. از طرفی نزدیک بودن فاصله دو کشور ترکیه و ایران زمان و هزینه تردد را برای دانشجویان ایرانی و خانواده هایشان میکاهد.

امکان تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی به زبان انگلیسی علاوه بر زبان ترکی نیز در دانشگاه های پزشکی ترکیه دایر میباشد. همچنین بالا بودن سطح علمی دانشگاه های ترکیه، نزدیک بودن فرهنگ دو کشور و پایین بودن هزینه های تحصیل و زندگی در ترکیه نسبت به سایر کشور های اروپایی را می توان از دیگر مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه برشمرد.

شرایط پذیرش تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

برای تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه متقاضی باید دارای مدرک دیپلم باشد یا در سال آخر دبیرستان مشغول به تحصیل باشد. همچنین متقاضیان برای ورود به دانشگاه های پزشکی ترکیه می بایست در آزمون YOS شرکت کرده و نمره قبولی را کسب کنند. آزمون YOS از ۲ بخش تشکیل شده است. بخش اول آزمون YOS شامل؛ سوالاتی از دروس ریاضی , هوش و هندسه می باشد.

بخش دوم جهت ارزیابی تسلط متقاضیان به زبان ترکی می باشد که در آن به هر داوطلب با توجه به تسلط زبان ترکی نمره A,B,C  داده میشود. اما اگر دانشجو حد نصاب لازم را در این قسمت کسب نکند، باید دوره ۱ساله زبان ترکی   TOMER‌را بگذراند و نمره قبولی را در آزمون نهایی بدست آورد تا بتواند در کلاس‌های پزشکی شرکت نماید. بعضی از دانشگاه های پزشکی ترکیه ملاک پذیرش دانشجو را بر آزمون دیگری تحت عنوان آزمون SAT قرار می دهند اما آزمون YOS فراگیرتر است و دانشگاه های بیشتری نتیجه این آزمون را ملاک عمل قرار می دهند.

برای تحصیل دوره های پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی نیز بعد از کسب قبولی در آزمون ورودی متقاضی باید مدرک آیلتس حداقل ۶ را داشته باشد.

کالج متروپل

همچنین بعضی موسسات آموزشی در ترکیه و خارج از ترکیه هستند که دوره های آمادگی برای YOS و   SAT  برگزار می کنند یکی از این موسسات کالج متروپل است که به عنوان یک سازمان آموزشی زنجیره ای متخصص در حوزه خود با شعبه های بسیار در داخل و خارج ترکیه، از سال ۱۹۹۵ تا به امروز در حوزه برگزاری دوره های آمادگی برای آزمون YOS و SAT و همچنین در حوزه آموزش زبان ترکی استانبولی به دانشجویان خارجی فعالیت داشته و در جهت دهی به آینده صدها هزار داوطلب ایفای نقش نموده است.

مدارک مورد نیاز پذیرش دانشگاه های پزشکی ترکیه

 • تکمیل فرم درخواست پذیرش از دانشگاه ها
 • مدرک دیپلم دبیرستان و ترجمه آن به ترکی یا انگلیسی
 • ریز نمرات دبیرستان و پیش دانشگاهی همراه با ترجمه انگلیسی یا ترکی
 • گواهی تسلط به زبان انگلیسی ( تافل یا آیلتس)
 • قبولی در آزمون ورودی دانشگاه بین المللی
 • پرداخت هزینه پذیرش

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه به نوع دانشگاه که دولتی یا خصوصی است بستگی دارد. در دانشگاه های دولتی این کشور متوسط هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی سالانه ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار می باشد اما در دانشگاه های خصوصی متفاوت است و ممکن چیزی در حدود ۲۰۰۰۰ دلار در سال باشد.

برای هزینه زندگی در ترکیه، دانشجویان هم باید ماهانه؛ ۲۵۰ تا ۳۰۰ دلار برای تغذیه و ۲۰۰ تا ۲۵۰ دلار برای اسکان در خوابگاههای دانشجویی در نظر داشته باشند.

آزمون yos ترکیه

آزمون YOS یکی از آزمون های ورودی جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه می باشد. در قدم اول برای تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در کشور ترکیه متقاضی باید دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی بوده یا در سال آخر دبیرستان مشغول به تحصیل باشد.

 برای آنکه بتوانید در رشته پزشکی ترکیه و یا دندانپزشکی این کشور مشغول به تحصیل شوید باید برحسب مقررات دانشگاه در آزمون YOS ترکیه و یا SAT نمره قبولی را کسب کنید. آزمون yos فراگیرتر است و دانشگاه های بیشتری نتیجه این آزمون را ملاک عمل قرار می دهند.

برای شرکت در این آزمون شرط سنی وجود ندارد. آزمون YOS آزمونی متشکل از ۲ بخش است. مواد امتحانی آزمون yos شامل؛ بخش اول سوالاتی از دروس ریاضی , هوش و هندسه می باشد. این سوالات به دو زبان ترکی و انگلیسی در یک یا دو دفترچه ارائه می شوند و دانش متوسط زبان انگلیسی یا ترکی برای پاسخ به سوالات کافی می باشد.

آزمون yos، شامل ۹۰ تا ۱۰۰ تست است که ۴۰-۴۵ تست آن به ریاضیات، ۴۰-۴۵ تست دیگر به هوش و ۱۰ تست باقی مانده به هندسه اختصاص دارد. ریاضیات و هندسه آن در سطح ریاضیات دبیرستان ایران است و برای شرکت کننده های ایرانی از درجه سختی بالایی برخوردار نیست. این آزمون صرفا مختص دانشگاههای کشور ترکیه بوده و نمره آن استفاده بین المللی ندارد. سوالات YOS برای همه رشته ها یکسان میباشد. در واقع جزء آزمونهای استعداد سنجی محسوب می گردد. نمرات بین ۹۲ تا ۱۰۰ براحتی می توانند در رشته های پزشکی و دندان پزشکی قبول شوند. هر دانشگاه در ترکیه آزمون یوس مربوط به خود را برگزار میکند.

بخش دوم سوالات برای سنجش دانش زبان ترکی داوطلبان می باشد که نتیجه این بخش به صورت نمره A, B و C تعیین می شود. البته نتیجه قسمت دوم آزمون زمانی دارای اهمیت است که دانشجو بخواهد به زبان ترکی ادامه تحصیل بدهد یعنی در هنگام ثبت نام دانشگاه زبان تحصیل خود را زبان ترکی انتخاب کند. در حال حاضر متصدی برگزاری این آزمون خود دانشگاه ها هستند و هر دانشگاه به طور جداگانه این آزمون را برگزار می نماید. به طور معمول زمان ثبت نام آزمون YOS ترکیه در فروردین ماه هر سال بوده و آزمون دانشگاه های مختلف در بازده زمانی ماه های اردیبهشت تا تیر برگزار می گردد. جواب نهایی آزمون از ۲ هفته تا ۲ ماه بعد از هر آزمون اعلام میگردد.

آزمون sat ترکیه

آزمون SAT آزمونی است به زبان انگلیسی که از دروس ریاضی, درک مطلب و نگارش متشکل است که هر قسمت دارای حداکثر ۸۰۰ نمره است. معمولاً این آزمون را دانشگاه هایی برگزار می کنند که شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی را دارند. البته تغییراتی در این آزمون در حال شکل گیری می باشد. بخش ریاضی و هندسه این آزمون در کشور ترکیه, بیشتر مدنظر هستند. سطح دشواری این آزمون از آزمون YOS بیشتر است. برخی دانشگاه های ترکیه همانند دانشگاه حاجت تپه در آنکارا نتیجه این آزمون را ملاک ثبت نام دانشجویان قرار می دهد.

آزمون SAT، شامل ۱۵۴ تست است که ۵۲ تست آن Reading و ۴۴ تست آن Writing و ۵۸ تست دیگر به فهم و مهارت ریاضیات دانشجویان بستگی دارد. تسلط متقاضی به زبان انگلیسی در این آزمون جدی است. ولی ریاضی این آزمون در سطح ریاضیات اول و دوم دبیرستان ایران است. حداقل نمره ای که دانشجو باید در این آزمون کسب نماید برای رشته ها و دانشگاههای خوب حدود ۱۳۰۰ می باشد. این آزمون ۶ بار در سال در کشور ترکیه برگزار می شود.

هزینه تحصیل در ترکیه

هزینه تحصیل در ترکیه بسته به نوع دانشگاه، مقطع و رشته تحصیلی متغیر می باشد. دانشگاه های دولتی کم هزینه تر از دانشگاه های خصوصی میباشند، برای مثال به عنوان یک دانشجوی مقطع کارشناسی در دانشگاه دولتی هزینه تحصیل کارشناسی در دانشگاه های دولتی ترکیه که زبان تدریس آن ها انگلیسی می باشد ۵۰۰ تا ۱۸۰۰ دلار در سال بوده و هزینه تحصیل به زبان ترکی در دانشگاه های دولتی ۳۰۰ تا ۸۰۰ دلار در سال می باشد.

معمولا شهریه کلاس‌هایی که در دانشگاه‌های دولتی به زبان انگلیسی برگزار می‌شوند بسیار گران‌تر و از ۱۵۰۰-۶۰۰ دلار در سال متغیر می باشد؛ این درحالی است که همین کلاس‌ها به زبان ترکی حدود ۷۵۰-۲۴۰ دلار هزینه می‌برد. دانشگاه های خصوصی به طور مستقل هزینه و شهریه را تعیین می کنند که می تواند به ۲۰ هزار دلار در سال نیز برسد.

هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه ۲۰۲۰

هزینه تحصیل و زندگی از دیگر مواردی است که بر روی تصمیم دانشجویان به منظور تحصیل در خارج از کشور تاثیرگذار می باشد. در مقایسه با دیگر مقاصد دانشجویان بین‌الملل، ترکیه از شهریه سالیانه ارزان‌تری برخوردار میباشد و هزینه‌های زندگی در این کشور به مراتب کمتر از کشورهای اروپایی می باشد. به گزارش سایت نامبئو (Numbeo)  بر اساس داده‌های جمع‌آوری شده برای تمامی شهرهای ترکیه ،در سال ۲۰۲۰، هزینه زندگی در ترکیه ۵۳% ارزان‌تر از آمریکا و ۲۳.۸۱% ارزان تر از ایران است و میزان اجاره بها برای مسکن نیز  ۵۸.۴۳%  کمتر از ایران بوده است.

مخارج ماهیانه زندگی برای دانشجویان خارجی بین ۷۰۰-۵۰۰ دلار آمریکا قرار داشته  که این مبلغ بسته به سبک زندگی دانشجو متغیر میباشد. هزینه‌های آموزشی برای هر ترم تقریبا بین ۱۵۰-۱۰۰ دلار آمریکا می‌باشد.

ویزای تحصیلی ترکیه

مراحل گرفتن ویزای تحصیلی ترکیه

برای اخذ ویزای تحصیلی ترکیه متقاضی باید ابتدا در دوره های آموزش زبان ترکی استانبولی اقدام نماید. تاییدیه و مجوز شرکت دانشجو در این دوره ها از طریق مراکز همسان سازی تحصیلی وزارت آموزش پرورش ترکیه یا از طریق پذیرش در دانشگاههای کشور ترکیه امکان پذیر است. دانشجو پس از دریافت نامه پذیرش خود در دوره های زبان ترکیه بایستی به سفارت خانه ها و کنسولگری های دولت ترکیه در ایران مراجعه نماید و پس از تایید، ویزای تحصیلی خود را اخذ نموده و از این طریق مجوز ورود به کشور ترکیه برای ادامه تحصیل را پیدا می کند. ویزای تحصیلی ترکیه یک سال اعتبار دارد. دانشجو باید پس از ورود به کشور ترکیه تا قبل از یک ماه به اداره امنیت کشورجمهوری  ترکیه مراجعه نموده و دفترچه اقامت کشور ترکیه را اخذ کند.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی ترکیه

 • کپی صفحه اول پاسپورت خود که در برگه A4 گرفته شده است که تاریخ انقضای پاسپورت نیز نباید کمتر از یک سال باشد.
 • نامه ای که از دانشگاه مورد نظر جهت ویزای تحصیلی ترکیه اخذ شده است.
 • فرم تقاضای دانشجو برای اخذ ویزای دانشجویی جمهوری ترکیه

ویزای همراه دانشجویان خارجی ترکیه

همراهان دانشجویان دانشگاه­ های ترکیه اجازه اقامت در ترکیه به مدت طول دوره تحصیل را دریافت می ­کنند اما مانند دانشجو باید هر سال ویزای خود را تمدید کنند، بنابراین خانواده (همسر و فرزند زیر ۱۸ سال) دانشجو اجازه ورود به خاک ترکیه را دارند و بایستی مانند دانشجو زمان مصاحبه در اداره مهاجرت ترکیه درخواست کنند و پس از مصاحبه اجازه اقامت صادر می­ گردد.

اقامت پس از تحصیل در ترکیه

دولت ترکیه برای جذب هرچه بیشتر دانشجویان خارجی، بالا بردن استانداردهای کسب و کار ترکیه و همچنین جذب شرکت های خارجی بزرگتر جهت سرمایه گذاری در ترکیه برآن شده است تا از سال ۲۰۱۶ با تغییر قوانین امکان اقامت پس از تحصیل دانشجویان خارجی را فراهم آورد. اصلاحیه مهم تغییر قانون بشرح ذیل است:
۱- دانشجویان خارجی مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا بصورت قانونی اجازه کار دانشجویی یا همان کار همزمان با تحصیل در ترکیه را دارند.

۲- دانشجویان خارجی بعد از اخذ یک مدرک تحصیلی در دانشگاه های ترکیه می توانند تا حداکثر یک سال ویزای خود را تمدید کنند تا در این زمان برای کاریابی اقدام نمایند.

۳- هر فردی که بخواهد در ترکیه بصورت قانونی کار کند نیاز به اجازه کار از وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه را دارد. مسلماً ترکیه با جمعیتی بسیار اندکی که تسلط بسیار کمی به زبان انگلیسی دارد نمی تواند کشوری مناسب برای نیروهای کاری خارجی باشد. در نظر بگیرید زیر ۲۰% مردم ترکیه تسلط نه چندان بالایی به زبان انگلیسی دارند. پس اگربدنبال کار در ترکیه هستید تسلط مناسب به زبان ترکی استانبولی موکداً توصیه می شود.

شرایط کار پس از تحصیل در ترکیه

دانشجویان خارجی پس از تحصیل در ترکیه و فارغ التحصیلی بنا به نظر اداره اقامت ترکیه بین ۶ تا ۱۲ ماه اجازه اقامت برای یافتن کار را خواهند داشت. به دانشجویان پیشنهاد می­ شود قبل از پایان تحصیل درخواست کار خود را به کارفرمایان ارسال کنند و تا پایان یافتن تحصیل منتظر نباشند.

 یافتن شرکت­ هایی که خواهان متخصصانی در زمینه فعالیت دانشجویان هستند از مهمترین اقدامات در این زمینه می باشد. سایت­ های کاریابی در این زمینه وجود دارد که می­ توان شرکت­ ها را بر اساس فعالیت آن­ها طبقه بندی نمود شایان ذکر است تنها دانشجویانی فرصت یافتن کار در ترکیه را دارند که در زمینه تحصیلی خود متخصص باشند.

شرایط کار همراه دانشجو در ترکیه

همراه دانشجویان به خودی خود نمی­ تواند درخواست ویزای کار دهد، در صورتی که همراه دانشجو به کارفرمائی درخواست کار دهد و کارفرما به ایشان نیاز داشته باشد، ویزای کار باید از طرف کارفرمای مربوطه درخواست گردد.

YÖS

دوره های YÖS دوره های YÖS جهت آمادگی آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه برگزار می گردد. دوره ها از تیر تا مهر ماه به صورت هر ماه یک گروه شروع شده و تا آخر فروردین ماه سال بعد ادامه خواهد داشت . دروس آموزشی شامل ریاضی ، هندسه و هوش می باشد. کلاس ها همراه با پک کتابهای انتشارات متروپل شامل ۲۵ جلد کتاب که ۱۴ جلد به صورت رایگان در اختیار فراگیران قرار داده خواهد شد، برگزار میگردد.

در طول ترم ۲۰ الی ۲۵ آزمون آزمایشی طبق استاندارد سازمان سنجش ترکیه برگزار می گردد که برای هر آزمون کارنامه ای صادر و نمره آزمون به تفکیک دروس و به صورت نمـره کـل محاسبـه  میشود . همچنین ۳۰۰ الی ۴۰۰ برگه تست موضوعی به تفکیک دروس ریاضی، هندسه و هوش در کلاس تست زنی تمرین می شود.

آزمون آزمایشی بین المللی متروپل (MET) در طول ترم دوبار با جامعه آماری ۲۵۰۰ الی ۳۵۰۰ نفر بـه صـورت همزمـان بـا دیگـر شعبات متروپـل از کل دنیا برگـزار مـی گردد. این آزمون نیز برای فراگیران متروپل رایگان خواهد بود .

کلیه آزمون ها به صورت استاندارد بوده و سـوالات بـه صورت آکبنـد از ترکیـه ارسـال می شـود. هدف از برگزاری آزمونهای آزمایشی و همچنین دو آزمون بین المللی به محک کشیده شدن پایه و اطلاعات دانش آموزان و نیز فراهم آوردن جو آزمون هـای اصلی اسـت که در ترکیـه برگزار می شـود. به منظور اینکه دانش آموزان از لحاظ روانی برای آزمون های اصلی آماده شوند، پاسخنامه آزمون های آزمایشی متروپل از نظر شکل، طراحی و رنگ نیز همانند پاسخنامه های اصلی طراحی شده است.

TÖMER

دوره های TÖMER جهت فراگیری زبان ترکی استانبولی در ۳ ترم برگزار می گردد که هر ترم به همراه ساعات درسی ، آزمون های آزمایشی و آزمون های پایان ترم ۳۶ ساعت خواهد بود. در هر ترم پک کامل درسی ( کتاب درس، کتاب کار   سی دی ، کتاب راهنمای سی دی ، کتاب جیبی تومر) به زبان آموزان به صورت اورجینال و رایگان تحویل داده خواهد شد.

در طول ترم ۴ آزمون آزمایشی به همراه ۲ آزمون پایان ترم برگزار خواهد شد. در پایان ترم سوم پس از کسب نمره قبولی، زبان آموزان می توانند در آزمون پایان دوره شرکت کرده و  با قبولی در این آزمون، Certificate متروپل آنکارا برای زبان آموزان ارسال میگردد، لازم به ذکر است که ایـن Certificate مورد تایید سازمان آموزش ملی ترکیه نیز می باشد.

ALES

ALES، آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا می باشد. این آزمون دوبار در طول سال در فصل بهار و پاییز برگزار میگردد. متروپل شعبه اردبیل، در جهت آمادگی برای آزمون فـوق دوره هایی ۵۰ جلسه ای(۱.۵ماهه) شامل ریاضی، هنـدسه و استعـداد تحصیـلی برگزار می‌نماید.

در طول دوره، ۴ آزمون آزمایشی جهت آمادگی برای آزمون برگزارخواهد شد.

آزمون تعیین سطح TÖMER

هدف از آزمون تعیین سطح، سنجش سطح زبانی متقاضیان و راهنمایی زبان آموزان می باشد که توسط مدیــران آمــوزش و کــارشناسـان انجــام می پذیرد. این آزمـون در قالـب ۵ مهارت اصلـی زیر:

 • Okuma-Anlama
 • Dinleme-Anlama
 • Konusma
 • Yazili anlatim
 • Dilbilgisi

به صورت شفاهی وکتبی با تعیین وقت قبلی بصورت تلفنی و یا حضوری انجام می گیرد.

 

فروش کتاب

نمایندگی انحصاری  انتشارات متروپل آنکارا در اردبیل، تمامی منابع آزمون های یوس،SAT و تومر را (با امکان ارسال به تمام نقاط کشور) عرضه می دارد.
جهت خرید و ثبت سفارش با ما تماس حاصل فرمایید.

متروپل اردبیلتحصیل در ترکیه

دانشگاههای مورد تائید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گروه الف (ممتاز)

گروه الف (ممتاز)

 1. Bilkent University
 2. Bogazici University
 3. Hacettepe University
 4. Koc University
 5. Middle East Technical University
 6. Sabanci University

گروه ب (خوب)

 1. Ankara University
 2. Cankaya University
 3. Cukurova University
 4. Dokuz Eylul University
 5. Ege University
 6. Erciyes University
 7. Gazi University
 8. Istanbul Technical University
 9. Istanbul University
 10. Karabuk University
 11. Marmara University
 12. Yildiz Technical University

گروه ج (متوسط)

 1. Akdeniz University
 2. Anadolu University
 3. Atılım University
 4. Bahçeşehir University (BAU)
 5. Eskisehir Osmangazi University
 6. Istanbul Aydin University
 7. Istanbul Bilgi University
 8. Izmir Institute of Technology
 9. Izmir University of Economics
 10. Kadir Has University
 11. Kocaeli Univerity
 12. KTO Karatay Universitesi
 13. Ondokuz Mayis University
 14. Ozyegin University
 15. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
 16. Sakarya University
 17. Selcuk University
 18. Uludag University
 19. University of Gaziantep
 20. Yeditepe University

دانشگاههای مورد تائیید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

  • Acıbadem University
  • Ataturk University
  • Ankara University
  • Bahçeşehir University
  • Başkent University
  • Dokuz Eylül University
  • Ege university
  • Gazi University
  • Hacettepe university
  • Istanbul University
  • Izmir Katip Celebi University
  • Koc University
  • Marmara University
  • Ondokuz Mayis University
  • Yeditepe University

دوره های آموزشی TÖMER

تحصیل در ترکیه

معرفی دوره تومر

دوره­ های TÖMER جهت فراگیری زبان ترکی استانبولی در ۳ ترم برگزار می گردد که هر ترم به همراه ساعات درسی ، آزمون های آزمایشی و آزمون های پایان ترم ۳۶ ساعت خواهد بود. هر ترم پک کامل درسی (کتاب درس، کتاب کار و سی دی) به زبان آموزان به صورت اورجینال و رایگان  تحویل داده خواهد شد.

در طول ترم ۴ آزمون آزمایشی به همراه ۲ آزمون پایان ترم برگزار خواهد شد . در پایان ترم سوم پس از کسب نمره قبولی در آزمون پایان ترم سوم زبان آموز حائز شرایط شرکت در آزمون پایان دوره می شود که با قبولی از این آزمون پایان دوره نیز گواهینامه متروپل آنکارا برای زبان آموز ارسال می­گردد. لازم به ذکر است که این گواهینامه تایید سازمان آموزش ملی ترکیه نیز می­باشد.

تحصیل در ترکیه
تحصیل در ترکیه

دوره های آموزشی SAT

آزمون-SAT تحصیل در ترکیه

معرفی آزمون SAT

این آزمون توسط کشور آمریکا طراحی شده است ولیکن به لحاظ جامع بودن در بسیاری از کشورها و از جمله کشور ترکیه نیز جهت پذیرش دانشجوی خارجی مورد استفاده قرار می­گیرد. مدت اعتبار مدرک آزمون SAT همانند سایر آزمونها دو سال است. آزمون SAT سالانه ۷ بار در آمریکا و ۶ بار در سایر کشور ها برگزار می­شود. این آزمون دو بخش دارد. آزمون SAT2 برای آن دسته از داوطلبانی است که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی در  دانشگاههای برتر کشور ایالات متحده آمریکا را دارند؛ آزمون SAT1 برای کسانی است که قصد ادامه تحصیل در کشور ترکیه را دارند کفایت می­کند.

تحصیل در ترکیه
تحصیل در ترکیه

دوره های آموزشی YöS

کلاس های آمادگی یوس

معرفی دوره YÖS

دانشگاه های ترکیه همه ساله به منظور جذب دانشجو از کشورهای خارجی آزمونی به نام YÖS برگزار می‌کنند.  تاسال ۲۰۱۰ این آزمون فقط یک بار در سال و به صورت متمرکز توسط وزارت علوم ترکیه اجرا می شد و متقاضیان بر اساس نمره کسب شده خود نسبت به انتخاب رشته در دانشگاه های مختلف ترکیه اقدام می کردند ولی  پس از سال مذکور برگزاری آزمون به خود دانشگاه ها واگذار گردید و بسیاری از دانشگاه های کشور ترکیه آزمون ورودی خود را به صورت مستقل برای داوطلبین خود برگزار می نمایند.

این آزمون متشکل از سوالات سه درس ریاضی، هندسه و هوش هست. فراگیران حدود ۶ ماه با حضور مجرب ترین اساتید و به مدت ۵۰۰ ساعت برای ۳ درس ریاضیات و هندسه و هوش در  کلاس های آمادگی آزمون YÖS و جلسات حل تمرین شرکت می کنند. در طی یک دوره ۶ ماهه، داوطلبین ضمن بهره مندی از کتب و محتوای کمک آموزشی ذیربط در ۲۵ آزمون آزمایشی با شرایط مشابه آزمون های واقعی شرکت می نمایند تا به صورت کامل برای آزمون های اصلی آماده شوند. در طی این مدت جلسات رفع اشکال متعددی نیز برای فراگیران برگزار می شود و خدمات مشاوره آموزشی نیز در دسترس شان قرار می گیرد.

کلاس های دوره آمادگی آزمون YÖS معمولا از مهر شروع شده و تا آخر فروردین ادامه دارد  و عموما برای ۳ روز در هفته برنامه ریزی می شود.

سطح آزمون یوس به مراتب بسیار پایین تر از کنکور ایران می باشد ولی این به معنی قبولی صد در صد به ویژه در رشته های پر طرفدار پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی زیاد نیست. البته قبولی در رشته های دیگر تجربی مثل پرستاری، فیزیو تراپی یا رشته های مهندسی و رشته های مدیریت، توریسم، علوم انسانی، روانشناسی و غیره ساده تر است.

شرط اول جهت شرکت در این آزمون این است که تبعه این کشور نباشید. شرط دوم داشتن مدرک دیپلم و یا پیش دانشگاهی است. لازم به ذکر است این آزمون محدودیت سنی نداشته و تعداد دفعات شرکت در آن آزاد است.

هیچ محدودیتی جز نمره آزمون YÖS (هوش، ریاضی و هندسه) برای پذیرش در رشته های مختلف دانشگاههای ترکیه وجود ندارد. به عنوان مثال یک داوطلب (دانش آموز، دانشجو یا فارغ التحصیل) با پیش دانشگاهی انسانی یا ریاضی میتواند براحتی برای پذیرش در رشته پزشکی یا دندانپزشکی دانشگاههای ترکیه اقدام کند. آزمونYÖS به زبان انگلیسی ساده برگزار میشود.

استاندارد تعداد سوالات ۸۰ میباشد که به طور میانگین ۴۳-۴۵ هوش ۵-۷ هندسه و بقیه شامل سوالات ریاضی میباشد البته بعضی استثناها نیز وجود دارد و برخی از دانشگاهها تعداد سوالات را کمتر و یا بیشتر میکنند.

سوالات آزمون یوس به زبان های مختلف از جمله انگلیسی یا ترکی، فارسی، روسی، عربی و غیره طراحی می شود. بنابراین حتی اگر داوطلب با زبان ترکی آشنایی نداشته باشد، هیچ مشکلی در پاسخگویی به سوالات نخواهد داشت به راحتی می تواند زبان آزمون خود را مثلا انگلیسی انتخاب کند.  و میتواند آزمون‌ها را به زبان انگلیسی شرکت کند. با توجه به مفاد آزمون شامل دروس هندسه، ریاضی و هوش، سطح بالایی از دانش زبان خارجی هم برای پاسخگویی به سوالات لازم نیست. حتی در برخی موارد بعضی دانشگاه ها آزمون یوس را به زبان فارسی نیز اجرا می کنند. در سال جاری دانشگاه هایی همچون دانشگاه آتاتورک، دانشگاه سلیمان دمیرل و دانشگاه ارجیس  به زبان فارسی هم برگزار نمودند.

معمولاً در دانشگاه های ترکیه به دو زبان ترکی و انگلیسی تدریس می شود. زبان رسمی برخی دانشگاه های ترکیه انگلیسی و برخی دانشگاه های دیگر ترکی استانبولی است. بعضی از دانشگاه های ترکیه نیز بسته به دانشکده های متفاوت هر دو زبان را دارند برای مثال ممکن است در دانشکده مدیریت یک دانشگاه زبان رسمی تدریس انگلیسی و در دانشکده پزشکی زبان تدریس ترکی باشد. لازم به ذکر است دولت ترکیه برای  همه ی دانشجویان (حتی دانشگاه های انگلیسی زبان)  ارائه مدرک تومر با نمره متوسط  (زبان ترکی استانبولی) را در زمان ثبت نام الزامی کرده است و در صورتی که دانشجویی این مدرک را اخذ نکرده باشد باید یک ترم به عنوان پیش نیاز زبان در کلاس های  آموزش زبان ترکی استانبولی شرکت نماید.

با توجه به استقبال داوطلبان برای تحصیل در رشته های مختلف در کشور ترکیه، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران، فهرست دانشگاههای مورد تایید این وزارت خانه را منتشر کرده است. این فهرست برای سهولت در اینجا آورده شده است. طبعاً داوطلبانی که تاییدیه توسط وزارت بهداشت و یا وزارت علوم برای شان مهم است لازم است در دانشگاههای ذیل الذکر را پس از آزمون در تعیین رشته ، انتخاب نمایند.

تحصیل در ترکیه
تحصیل در ترکیه
TÖMER

دوره های آموزشی TÖMER

تحصیل در ترکیه

معرفی دوره تومر

دوره­ های TÖMER جهت فراگیری زبان ترکی استانبولی در ۳ ترم برگزار می گردد که هر ترم به همراه ساعات درسی ، آزمون های آزمایشی و آزمون های پایان ترم ۳۶ ساعت خواهد بود. هر ترم پک کامل درسی (کتاب درس، کتاب کار و سی دی) به زبان آموزان به صورت اورجینال و رایگان  تحویل داده خواهد شد.

در طول ترم ۴ آزمون آزمایشی به همراه ۲ آزمون پایان ترم برگزار خواهد شد . در پایان ترم سوم پس از کسب نمره قبولی در آزمون پایان ترم سوم زبان آموز حائز شرایط شرکت در آزمون پایان دوره می شود که با قبولی از این آزمون پایان دوره نیز گواهینامه متروپل آنکارا برای زبان آموز ارسال می­گردد. لازم به ذکر است که این گواهینامه تایید سازمان آموزش ملی ترکیه نیز می­باشد.

تحصیل در ترکیه
تحصیل در ترکیه
SAT

دوره های آموزشی SAT

آزمون-SAT تحصیل در ترکیه

معرفی آزمون SAT

این آزمون توسط کشور آمریکا طراحی شده است ولیکن به لحاظ جامع بودن در بسیاری از کشورها و از جمله کشور ترکیه نیز جهت پذیرش دانشجوی خارجی مورد استفاده قرار می­گیرد. مدت اعتبار مدرک آزمون SAT همانند سایر آزمونها دو سال است. آزمون SAT سالانه ۷ بار در آمریکا و ۶ بار در سایر کشور ها برگزار می­شود. این آزمون دو بخش دارد. آزمون SAT2 برای آن دسته از داوطلبانی است که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی در  دانشگاههای برتر کشور ایالات متحده آمریکا را دارند؛ آزمون SAT1 برای کسانی است که قصد ادامه تحصیل در کشور ترکیه را دارند کفایت می­کند.

تحصیل در ترکیه
تحصیل در ترکیه
YöS

دوره های آموزشی YöS

کلاس های آمادگی یوس

معرفی دوره YÖS

دانشگاه های ترکیه همه ساله به منظور جذب دانشجو از کشورهای خارجی آزمونی به نام YÖS برگزار می‌کنند.  تاسال ۲۰۱۰ این آزمون فقط یک بار در سال و به صورت متمرکز توسط وزارت علوم ترکیه اجرا می شد و متقاضیان بر اساس نمره کسب شده خود نسبت به انتخاب رشته در دانشگاه های مختلف ترکیه اقدام می کردند ولی  پس از سال مذکور برگزاری آزمون به خود دانشگاه ها واگذار گردید و بسیاری از دانشگاه های کشور ترکیه آزمون ورودی خود را به صورت مستقل برای داوطلبین خود برگزار می نمایند.

این آزمون متشکل از سوالات سه درس ریاضی، هندسه و هوش هست. فراگیران حدود ۶ ماه با حضور مجرب ترین اساتید و به مدت ۵۰۰ ساعت برای ۳ درس ریاضیات و هندسه و هوش در  کلاس های آمادگی آزمون YÖS و جلسات حل تمرین شرکت می کنند. در طی یک دوره ۶ ماهه، داوطلبین ضمن بهره مندی از کتب و محتوای کمک آموزشی ذیربط در ۲۵ آزمون آزمایشی با شرایط مشابه آزمون های واقعی شرکت می نمایند تا به صورت کامل برای آزمون های اصلی آماده شوند. در طی این مدت جلسات رفع اشکال متعددی نیز برای فراگیران برگزار می شود و خدمات مشاوره آموزشی نیز در دسترس شان قرار می گیرد.

کلاس های دوره آمادگی آزمون YÖS معمولا از مهر شروع شده و تا آخر فروردین ادامه دارد  و عموما برای ۳ روز در هفته برنامه ریزی می شود.

سطح آزمون یوس به مراتب بسیار پایین تر از کنکور ایران می باشد ولی این به معنی قبولی صد در صد به ویژه در رشته های پر طرفدار پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی زیاد نیست. البته قبولی در رشته های دیگر تجربی مثل پرستاری، فیزیو تراپی یا رشته های مهندسی و رشته های مدیریت، توریسم، علوم انسانی، روانشناسی و غیره ساده تر است.

شرط اول جهت شرکت در این آزمون این است که تبعه این کشور نباشید. شرط دوم داشتن مدرک دیپلم و یا پیش دانشگاهی است. لازم به ذکر است این آزمون محدودیت سنی نداشته و تعداد دفعات شرکت در آن آزاد است.

هیچ محدودیتی جز نمره آزمون YÖS (هوش، ریاضی و هندسه) برای پذیرش در رشته های مختلف دانشگاههای ترکیه وجود ندارد. به عنوان مثال یک داوطلب (دانش آموز، دانشجو یا فارغ التحصیل) با پیش دانشگاهی انسانی یا ریاضی میتواند براحتی برای پذیرش در رشته پزشکی یا دندانپزشکی دانشگاههای ترکیه اقدام کند. آزمونYÖS به زبان انگلیسی ساده برگزار میشود.

استاندارد تعداد سوالات ۸۰ میباشد که به طور میانگین ۴۳-۴۵ هوش ۵-۷ هندسه و بقیه شامل سوالات ریاضی میباشد البته بعضی استثناها نیز وجود دارد و برخی از دانشگاهها تعداد سوالات را کمتر و یا بیشتر میکنند.

سوالات آزمون یوس به زبان های مختلف از جمله انگلیسی یا ترکی، فارسی، روسی، عربی و غیره طراحی می شود. بنابراین حتی اگر داوطلب با زبان ترکی آشنایی نداشته باشد، هیچ مشکلی در پاسخگویی به سوالات نخواهد داشت به راحتی می تواند زبان آزمون خود را مثلا انگلیسی انتخاب کند.  و میتواند آزمون‌ها را به زبان انگلیسی شرکت کند. با توجه به مفاد آزمون شامل دروس هندسه، ریاضی و هوش، سطح بالایی از دانش زبان خارجی هم برای پاسخگویی به سوالات لازم نیست. حتی در برخی موارد بعضی دانشگاه ها آزمون یوس را به زبان فارسی نیز اجرا می کنند. در سال جاری دانشگاه هایی همچون دانشگاه آتاتورک، دانشگاه سلیمان دمیرل و دانشگاه ارجیس  به زبان فارسی هم برگزار نمودند.

معمولاً در دانشگاه های ترکیه به دو زبان ترکی و انگلیسی تدریس می شود. زبان رسمی برخی دانشگاه های ترکیه انگلیسی و برخی دانشگاه های دیگر ترکی استانبولی است. بعضی از دانشگاه های ترکیه نیز بسته به دانشکده های متفاوت هر دو زبان را دارند برای مثال ممکن است در دانشکده مدیریت یک دانشگاه زبان رسمی تدریس انگلیسی و در دانشکده پزشکی زبان تدریس ترکی باشد. لازم به ذکر است دولت ترکیه برای  همه ی دانشجویان (حتی دانشگاه های انگلیسی زبان)  ارائه مدرک تومر با نمره متوسط  (زبان ترکی استانبولی) را در زمان ثبت نام الزامی کرده است و در صورتی که دانشجویی این مدرک را اخذ نکرده باشد باید یک ترم به عنوان پیش نیاز زبان در کلاس های  آموزش زبان ترکی استانبولی شرکت نماید.

با توجه به استقبال داوطلبان برای تحصیل در رشته های مختلف در کشور ترکیه، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران، فهرست دانشگاههای مورد تایید این وزارت خانه را منتشر کرده است. این فهرست برای سهولت در اینجا آورده شده است. طبعاً داوطلبانی که تاییدیه توسط وزارت بهداشت و یا وزارت علوم برای شان مهم است لازم است در دانشگاههای ذیل الذکر را پس از آزمون در تعیین رشته ، انتخاب نمایند.

تحصیل در ترکیه
تحصیل در ترکیه